Penzijní fórum SPF

Dne 15. dubna 2014 se v refektáři Dominikánského kláštera v Jilské ulici uskutečnilo setkání Penzijní fórum SPF.

Účastníci abecední pořadí: Emil Dočkal (FPG), Ivo Foltýn (TOP 09), Marek Janšta (KZ Finance), Patrik Nacher (MF ČR), Marek Suchomel (MPSV ČR), Jiří Šatava (CERGE-EI), Jiří Šindelář (USF ČR)

Přečtěte si záznam ze setkání.

 

FPG a penze

FPG se tématu penzí prvně věnovala na dubnovém investičním a trading summitu MoneyExpo 2013, kdy byl tématu vyhrazen celý nedělní program. Obsahem byly přednášky předních odborníků na penzijní systém a moderovaná diskuze, jak zastánců, tak odpůrců tehdy platné reformy.

Účastníci penzijního bloku: Radek Urban, MF ČR, Pavel Jirák, PS KB, Richard Siuda, Conseq, Jiří Šatava, Cerge-EI, Jan Kabelka, ING Investment Management, Jan Maňák, BNP Paribas Investment Partners, Ján Hájek, ISČS a Miroslav Mlčuch, IKS KB

Podtitulem setkání bylo Penzijní reforma poprvé srozumitelně. Následné dotazy z publika i reakce bezprostředně po MoneyExpo 2013 ukázaly, že takto pojaté představení penzijní problematiky doposud v České republice chybělo.

Plánované středoevropské pokračování slibně zahájeného cyklu diskuzí zástupců vlády, odborníků a veřejnosti překazilo odstoupení předsedy vlády. Bylo jasné, že schválená penzijní reforma je kriticky ohrožena. Nastalé politické vakuum vyplněné vládou premiéra Jiřího Rusnoka situaci dále znejasňovalo. Jasné bylo, slovy Marka Janšty, jen jedno: „Něco se stát musí, ale nikdo neví co.“

FPG se proto rozhodla k odvážnému kroku, uspořádat reprezentativně zastoupené setkání, jehož hlavním cílem bylo nerušené prodiskutování aktuálních postojů všech stran k situaci kolem penzí. FPG oslovila přední odborníky k účasti v přípravném výboru, který pracoval ve složení: Emil Dočkal, Marek Janšta, Karel Svoboda (později odstoupil), Jiří Šatava a Jiří Šindelář.

Svolání Odborné komise pro důchodovou reformu MPSV ČR vedlo naši společnost k dalšímu přehodnocení činnosti. Penzijní fórum jsme přesto uspořádali, byť v menší formě. Navzdory omezenému počtu účastníků se ukázala užitečnost tohoto setkání, které bylo prvním jednáním o důchodové reformě od pádu vlády Petra Nečase. Toto setkání se konalo 15. dubna 2014.

 

Spolupráce s Odbornou komisí pro důchodovou reformu

Zkušenosti a závěry, které jsme získali ze summitu MoneyExpo, přípravy a konání SPF Penzijního fóra i častých diskuzí s návštěvníky našich akcí nás vedly k nabídce spolupráce odborné komise pod vedením profesora Martina Potůčka, který naši nabídku ke spolupráci přijal. V současné době jednáme o konkrétní formě spolupráce.

logo

 

Fotogalerie z MoneyExpo 2013

urban hyde-park jirak