Co se bude dít s českou korunou

V minulém týdnu mi přišel email od mého brokera. Jde o jednoho z největších poskytovatelů likvidity. Proto je dobré brát jeho zásahy vážně a hledat v nich další souvislosti. Tento mail mě, mírně řečeno, nemile překvapil.

Obsah se netýkal žádného z hlavních měnových párů, ale české koruny. Broker mi dal na vědomí, že od pondělí 17. 8. 2015 od 10:00 zvyšují maržové požadavky pro obchodování všech měnových párů s CZK. Zvýšení maržových požadavků znamená, že máte dvě možnosti – uzavřít pozice nebo navýšit kapitál. Chvilku mi trvalo, než jsem si přebral, co to vlastně znamená. Dokonce jsem se po chatu obrátil i na jejich support. Tam jsem byl ujištěn, že to dělají v zájmu retailových investorů (rozuměj, aby retail uzavřel své pozice již teď ve ztrátě na 27,00 a neměli pak velké ztráty při případném poklesu pod 27,00). Z jejich strany jistě chvály hodný počin, ale všichni víme, jak je to ve finanční branži s ochranou zájmu malých a středních investorů. Že by bylo všechno úplně jinak…

Logická úvaha, co následovalo. Mnoho traderů, investorů i firem mají, respektive měli, nakoupená eura za české koruny. Ať to již bylo v rámci spekulace nebo třeba jen hedgování svých fyzických peněz. Většina z nich je pravděpodobně držela z vyšší ceny, např. 27,20, což je stále ještě dobrá cena vzhledem k závazku ČNB. Zvýšení maržových požadavků přišlo ve chvíli, kdy se cena točila kolem 27,00, tj. bereme-li v potaz vyjádření a ujištění ČNB, prakticky na nejhorším možném místě. Nejhorším právě pro retail, který chtějí „chránit“.

Co se tedy podle mě stalo? Malí byli vyhozeni z trhu na pro ně nejhorší možné ceně a velcí od nich mohli krásně za levno nakoupit. Skvěle vymyšleno. Jaký lze tedy očekávat další vývoj na měnovém páru EURCZK? Osobně očekávám v brzké době výrazný pohyb nahoru minimálně k 27,50 – 28,00. Velcí si teď musí dojít pro své zisky.

 

Komentáře nejsou povoleny.