Poradci, zhouba lidstva?

Málokterá skupina lidí má mezi lidmi horší pověst než finanční poradci. Stále si pamatujeme na cesťáky z minulých let, kterým bylo nebezpečné i odpovědět na pozdrav, protože už je měl člověk v obýváku a před ním se připravená k podpisu skvěla ta nejvýhodnější pojistka na trhu, kterou houfně uzavírali i pánové z ČNB, a ti jistě vědí proč. Sám jsem takovou pojistku od pečujících rodičů obdržel a po letech při výpovědi se náležitě divil částce, která padla za provizi protřelému obchodníkovi. Na druhou stranu ti, kterým bylo dobře porazeno třeba s hypotékou na toho svého poradce nedají dopustit.

Naštěstí se přirozeným vývojem dostávají seriózní poradci do většiny. Je to jistě dáno nejen stoupající finanční gramotností, ale i pročištěním trhu. Vznikly nezávislé asociace, trusty a portály, které informují a vzdělávají. Koneckonců v květnu jsme jednu konferenci pro poradce spolupořádali.

Musím uznat, že atmosféra byla trochu jiná než na našich předchozích akcích. Po většinu času panovalo v sálech takové soustředění, jako když na FPG MoneyExpo Trading (FMET) vysvětluje zkušený trader svůj setup. Ti lidé zkrátka přišli, aby obohatili svůj byznys. Neboť většina z návštěvníků byla buď OSVČ nebo podnikateli (většinou s.r.o.). Nebudu zde rozebírat jednotlivá témata přednášek, to si můžete najít na webu. Rád bych tu ale odpověděl na těch několik pozdvižených obočí, když jsem na otázku co chystáme po FMET zmínil i tuto konferenci – málokdy jsem viděl tolik profesionálů pohromadě. Ať už mezi spoluorganizátory (Martin Viktora), partnerskými asociacemi (Marek Janšta a Jiří Šindelář) partnery i návštěvníky.

Jasně že poradce asi nikdy nebude rozumět trhům tak jako aktivní trader nebo investor, základní povědomí by ale poradce mít měl. Investiční workshopy byly na naší akci slušně navštívené, byť jim zdatně konkurovaly legislativní přednášky v sále hlavním. Co se informací týče, hned několik řečníků jsme oslovili na podzimní FPG MoneyExpo Invest, protože jejich přednášky měly onen osobní přesah a zaujetí pro trhy, které je zárukou původních myšlenek a přístupů. A které jediné mohou před našimi návštěvníky obstát.

Tolik tedy odpověď na otázku proč jsme se „dali dohromady s poradci“. Bylo mi velkým potěšením se této konference zúčastnit.

Komentáře nejsou povoleny.