Jaký bude IIIQ letošního roku?

Překvapila česká ekonomika pozitivním vývojem? V novinách dnes vyšel komentář Nejsou lidi, ČNB hlásí konec krize a očekává další snížení nezaměstnanosti, mírně roste inflace i  úroková sazba uzavřených hypoték a státních dluhopisů. Šok? Pro ty, kdo četli první hodnocení k Indexu FPG investičního klimatu v ČR jistě ne.

V těchto dnech se u nás scházejí hodnocení investičního klimatu pro třetí čtvrtletí, můžeme ale pomalu zhodnotit predikce z hodnocení prvního. Je  nesporné, že hodnocení respondentů předpovědělo vývoj a poskytlo investorům vodítko. Možná se vám zdá troufalé na základě jedné várky hodnocení usuzovat na prospěšnost nástroje. Přijdou i chvíle, kdy hodnotitelé nebudou jednotní a budou se i diametrálně lišit. V tom ale spočívá síla tohoto Indexu!

Ne ve všech odvětvích je ekonomický vývoj stejný, proto jsou v Indexu FPG zastoupeni různí lidé z různých oborů. Zdůrazňuji slovo „lidé“ – hodnocení je subjektivní a hodnotitel je ve svém oboru respektovaným odborníkem. Pro druhé hodnocení se počet respondentů trošku rozšíří, čímž se zvedne i záběr indexu a mohou se objevit opozitní názory. Důraz na osobnostní přínos ale samozřejmě přetrvá.

Druhé číslo zveřejníme spolu s hodnocením respondentů již 8. července a sám jsem na ně zvědav.